سیکا چیست؟
سیکا مخفف سیستم یکپارچه کتابخانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی است.
تا سال 1390، تعداد بسیاری از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور با استفاده از نرم‌افزارهای مختلف، خدمات کتابخانه خود را به شکل مستقل و صرفاً در محل کتابخانه ارائه می‌دادند. از میان این واحدها تعداد اندکی امکان جستجوی اطلاعات در منابع کتابخانه را از طریق اینترنت دارا بودند. بدین شکل که دانشجو یا محقق می‌توانست با اتصال به سایت اختصاصی آن واحد دانشگاهی به جستجو در منابع کتابخانه همان واحد بپردازد.
با پیشرفت روزافزون تکنولوژی اطلاعات و گسترش آن در علم اطلاع‌رسانی، استقبال کتابخانه‌ها و مراکز اسناد از یکپارچه‌سازی اطلاعات و استفاده از امکانات و زیرساخت‌های اینترنتی در سطح کشور افزایش یافت. پیرو این تغییرات، سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی نیز ایجاد شبکه‌ای یکپارچه و سازمان‌یافته را به‌عنوان مهم‌ترین نیاز در مکانیزه نمودن امکانات کتابخانه‌های دانشگاهی در اولویت قرار داد.
انعقاد تفاهم‌نامه بین سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی و شرکت نوسا، مبنی بر تجهیز تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور، به نرم‌افزار سیمرغ و ایجاد شبکه یکپارچه سیستم کتابخانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی (سیکا) در سال 1390 منجر به تحقق این هدف بزرگ گردید.
از همان ابتدا بسیاری از واحدهای دانشگاه آزاد در نقاط مختلف کشور اقدامات لازم جهت نصب نرم‌افزار را هر چه سریع‌تر فراهم آورده و شبکه سیکا با حضور تعدادی از واحدهای دانشگاه‌‌ آزاد ایجاد شد.
دیگر واحدهای دانشگاه آزاد نیز با ملاحظه و بررسی امکانات و قابلیت‌های این شبکه و یکپارچگی اطلاعات در واحدهای مختلف، بستر مناسب جهت نصب نرم‌افزار را آماده و یکی پس از دیگری به سیکا پیوستند.
این شبکه به‌عنوان اولین شبکه علمی دانشگاهی در کشور است که تمام کتابخانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور را به هم متصل نموده و امکان امانت، اشتراک و جستجوی همزمان در این کتابخانه‌ها را فراهم کرده است.

مزایای شبکه سیکا
– امکان اشتراک و جستجوی هم‌زمان منابع کتابخانه‌ای؛ به‌عنوان‌مثال، امکان جستجوی پایان‌نامه‌های موجود در کلیه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی جهت انتخاب موضوع پیشنهادی برای پایان‌نامه و اطمینان از غیرتکراری بودن آن و تسهیل در امر فهرست‌نویسی بنیادی یک سند با مشاهده فهرست‌نویسی‌های انجام‌شده در واحدهای دیگر دانشگاه آزاد موجود در شبکه سیکا
– مدیریت مستقل منابع واحدهای دانشگاهی و عدم وابستگی کاری به شبکه متمرکز
– امکان ایجاد نظام امانت بین کتابخانه‌ای در سراسر کشور
– یکپارچه شدن سیستم کتابخانه‌های واحدهای دانشگاهی، تحت شبکه‌ای کاملاً اینترنتی و مبتنی بر داده‌های واقعی

دانلود راهنمای استعلام عنوان پایان‌نامه در سامانه سیکا


با توجه به اینکه یکی از مستندات پیش از دفاع، ارائه پاسخ استعلام عنوان پایان‌نامه در سامانه سیکا است، در صورت قطع بودن سامانه، چه باید کرد؟
در حال حاضر، از دانشجو تعهدی گرفته می‌شود که به‌محض وصل شدن سامانه، این استعلام انجام و پاسخ آن به دفتر تحصیلات تکمیلی تحویل داده شود.