پرسش:
بهترین نسخه‌ی وُرد که برای تایپ و ویراستاری مناسب باشد و ازلحاظ عملکردی، بیشترین هماهنگی را با زبان‌های مختلف داشته باشد، کدام نسخه است؟
پاسخ:
بررسی‌ها نشان می‌دهد ورد 2013 مناسب‌ترین نسخه برای تایپ، طراحی و ویراستاری است و با تغییر مکان فایل Word از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر دچار مشکل نمی‌شود. در برخی نسخه‌ها مانند ورد 2016، 2019 و 2021، شماره‌گذاری تیترها و عناوین متنی که با نسخه‌های 2013 و ماقبل آن نوشته شده باشد برعکس نشان داده می‌شود، مثلاً عنوان «4-5-1 تحلیل داده‌ها» را «1-5-4 تحلیل داده‌ها» نشان می‌دهد و …


پرسش:
وقتی متنی را در متن خود کپی پیست می‌کنم، یک کاراکتر اِل‌شکل، مانند متن زیر، در بین بعضی کلمات ایجاد می‌شود. برای اصلاح آن چه باید کرد؟
مثال:
الک¬های مورد استفاده جهت دانه¬بندی مصالح
پاسخ:
در متنی که کپی شده، از نیم‌فاصله غیر استاندار استفاده شده است؛ به همین خاطر وقتی Copy & Paste می‌شود، به‌جای فاصله یا Space، این کاراکتر نمایش داده می‌شود.
برای اصلاح آن کافی است، کاراکتر اِل‌شکل را کپی کرده، کلیدهای ترکیبی Ctrl+H را انتخاب کنید تا کادر Find and Replace باز شود. در کادر اول (Find what)، کاراکتر اِل‌شکل را Paste کنید و در کادر دوم (Replace with)، کاراکترهای ^o^o را قرار دهید و سپس دکمه Replace All را فشار دهید تا نیم‌فاصله استاندارد جایگزین شود.

روش ایجاد نیم‌فاصله استاندارد:
Ctrl+Shift+2
ترکیب کلیدهای کنترل و شیفت و 2

روش ایجاد نیم‌فاصله غیراستاندارد:
Ctrl+Minus
ترکیب کلیدهای کنترل و منها
البته باید زبان صفحه کلید فارسی باشد.
سعی کنید در همه جا از نیم‌فاصله استاندارد استفاده کنید.


پرسش:
درصورتی‌که در متن، کاراکتر اِل‌شکل وجود نداشته باشد، چگونه می‌توان همه‌ی نیم‌فاصله‌های غیراستاندارد را با نیم‌فاصله استاندارد جایگزین کرد؟
پاسخ:
برای این کار، کلیدهای ترکیبی Ctrl+H را انتخاب کنید تا کادر Find and Replace باز شود. در کادر اول (Find what)، کاراکترهای ^- و در کادر دوم (Replace with)، کاراکترهای ^o^o را قرار دهید و سپس دکمه Replace All را فشار دهید تا نیم‌فاصله استاندارد، جایگزین نیم‌فاصله‌های غیراستاندارد شود.


پرسش:
آیا باید در ابتدای متن هر فصل چند خط فاصله ایجاد کرد؟
پاسخ:
این موضوع بستگی به راهنمای نگارش پایان‌نامه دارد.


پرسش:
آیا باید ابتدا و انتهای فایل متن پایان‌نامه یک صفحه‌ی سفید قرار داد؟
پاسخ:
خیر، نیازی به این کار نیست. کسی که صحافی پایان‌نامه را انجام می‌دهد، برای زیبایی کار، در ابتدا و انتهای پایان‌نامه یک برگه‌ی سفید قرار می‌دهد.


پرسش:
آیا باید در ابتدای متن هر فصل چند خط فاصله ایجاد کرد؟
پاسخ:
این موضوع بستگی به راهنمای نگارش پایان‌نامه دارد.


پرسش:
بعضی از سامانه‌ها با کلمات دارای نیم‌فاصله مشکل دارند لطفاً راهنمایی بفرمایید.
پاسخ:
درصورتی‌که از نیم‌فاصله غیر استاندار استفاده شود متن به‌درستی نمایش داده نمی‌شود اما اگر از نیم‌فاصله استاندارد استفاده شود مشکلی به وجود نمی‌آید.


پرسش:
در برخی پایان‌نامه یا کتاب‌ها در زیر شکل‌ها به‌جای عبارت «شکل» از عبارت «نمودار» استفاده شده است. مثلاً می‌نویسند «نمودار 4-1: مقایسه الگوریتم‌ها». کدام صحیح است، نمودار یا شکل؟
پاسخ:
متأسفانه این یک اشتباه پراستفاده است. باید از عبارت «شکل» استفاده شود و نوشته شود، «شکل 4-1: مقایسه الگوریتم‌ها» یا اینکه نوشته شود، «شکل 4-1: نمودار مقایسه الگوریتم‌ها»


پرسش:
شماره‌گذاری عناوین بخش‌ها، شکل‌ها و جدول‌ها باید چگونه باشد؟
پاسخ:
شماره‌گذاری عناوین باید به این صورت باشد. در متن‌های فارسی، از سمت راست، اول، شماره‌ی فصل و بعد شماره بخش نوشته می‌شود.
مثال:
1-5 نتیجه‌گیری
یعنی عنوان فصل 5 بخش 1، نتیجه‌گیری است.


پرسش:
بعد از باز شدن فایل ورد، نوشته‌ها به هم می‌ریزد، علتش چیست؟
پاسخ:
ممکن است فونت‌های موردنیاز روی کامپیوتر شما نصب نشده باشد. توصیه‌ی ما استفاده از فونت‌های استاندارد است.

لینک دانلود بهترین فونت‌های فارسی


پرسش:
آیا شماره نسخه‌ی نرم‌افزار آفیس برای نوشتن پایان‌نامه مهم است؟
پاسخ:
پسوند فایل Word در نسخه‌های پیش از 2007، doc و در نسخه‌های 2007 به بعد، docx است.
برخی نرم‌افزارها مانند نرم‌افزارهای اصالت‌سنجی یا همانندجویی، فقط می‌توانند فایل‌هایی با پسوند docx را بررسی کنند به همین خاطر، با توجه به امکانات و قابلیت‌های آن‌ها پیشنهاد می‌شود از نسخه‌های 2010 به بعد استفاده شود.


پرسش:
آیا می‌شود اطلاعات موجود در شکل‌ها، جدول‌ها یا نمودارهای استفاده‌شده در متن پایان‌نامه را به نرم‌افزارهای دیگر لینک کرد؟
پاسخ:
امکان این کار وجود دارد اما توصیه نمی‌شود؛ به دلیل اینکه درصورتی‌که فایل پایان‌نامه به کامپیوتر دیگری منتقل شود، محتوای ارائه‌شده دچار مشکل شده و ارتباطات شکل‌ها یا جدول‌ها با نرم‌افزارهای استفاده‌شده قطع شده و به‌صورت یک کادر سفید یا ناخوانا نمایش داده می‌شوند. به همین خاطر اگر امکان خروجی گرفتن از اطلاعات موردنیاز را ندارید از شکل، جدول یا نمودار، عکس گرفته و آن را در متن خود قرار دهید.


پرسش:
بهترین موقع ویراستاری پایان‌نامه چه زمانی است؟ پیش از دفاع یا پس از آن؟

پاسخ:
بعضی از دانشجوها ترجیح می‌دهند پیش از دفاع، کار ویراستاری پایان‌نامه را انجام دهند و برخی پس از دفاع. به نظر شما چه زمانی بهتر و مناسب‌تر است؟
برخی گمان می‌کنند اگر جلسه‌ی دفاع برگزار شود و ایرادات پایان‌نامه توسط داوران مشخص شود بهتر می‌توانند پایان‌نامه خود را ویرایش کنند! غافل از اینکه ایرادات ویرایشی و نگارشی موجب پایین آمدن کیفیت پایان‌نامه و کسر نمره شده و تاثیر منفی در نظر داوران می‌گذارد.
به همین خاطر پیشنهاد می‌شود پیش از برگزاری جلسه دفاع و تحویل پایان‌نامه به داوران، ویرایش پایان‌نامه انجام شود تا ضمن بالارفتن کیفیت پایان‌نامه، نمره‌ای از شما کسر نشود و دفاع موفقی را تجربه کنید.


پرسش:
چه مواردی باید هنگام ویرایش پایان‌نامه انجام شود؟

پاسخ:
لطفا به لینک زیر مراجعه کنید.

ویرایش یا ویراستاری پروپوزال، پایان‌نامه، مقاله و کتاب


درصورتی‌که سؤال دیگری دارید در بخش دیدگاه‌ها بنویسید تا در اولین فرصت به آن پاسخ داده شود.