بعد از فوت پدر عزیزم، یکی از بستگان، ما را به خواندن فاتحه‌ی کبیره توصیه کرد، اما ترتیب دقیق سوره‌ها در خاطرش نبود؛ به همین علت جستجویی انجام دادیم تا روش صحیح خواندن آن را یاد بگیریم. به روایت زیر رسیدیم:

شخصی به نام شیخ مهدی فقیهی جهت استخاره و رفع گرفتاری نزد یکی از علما می‌رود.

آن عالم به ایشان می‌فرماید: 
چرا فاتحه‌ی کبیره نمی‌خوانید؟

شیخ مهدی می‌پرسد، فاتحه‌ی کبیره چیست؟

عالم می‌فرماید: 
– سوره حمد یک مرتبه
– چهار قل هر کدام یک مرتبه (سوره‌های توحید، کافرون، ناس و فلق) 
– سوره قدر هفت مرتبه
– آیت الکرسی سه مرتبه

سپس عالم می‌فرماید: 
هرکس برای میتی این‌گونه فاتحه بخواند، هم رفع گرفتاری از خودش می‌شود و هم گنجی است برای میت.

شیخ مهدی فقیهی می‌گوید: 
به روستای خودمان رفتم و بر سر قبر پدر و مادرم فاتحه‌ی کبیره را خواندم و به قم بازگشتم. 
شب عمه‌ام خواب پدر و مادرم را می‌بیند که خمره‌ای از طلا و جواهرات در مقابل‌شان است.

عمه‌ام از من پرسید چه خیراتی برای پدر و مادرت فرستادی؟
گفتم: فاتحه‌ی کبیره را خواندم.

مشخص شد روزی که من فاتحه‌ی کبیره را برای پدر و مادرم خوانده‌ام، رحمت واسعه‌ای از طرف خداوند شامل حالشان شده است. در ضمن به برکت خواندن فاتحه‌ی کبیره، گشایشی نیز در زندگی‌ام مشاهده کردم.

این روایت به حضرت آیت‌الله بهجت (ره) منتسب شده، اما طبق استعلام انجام شده، انتساب این روایت به ایشان توسط مرکز تنظیم و نشر آثار حضرت آیت‌الله بهجت (ره) مورد تأیید قرار نگرفت.

مشاهده‌ی استعلام انجام شده

سؤال:
سلام علیکم.
آیا انتساب مطلب زیر به حضرت آیت‌الله‌العظمی بهجت رحمه‌الله مورد تأیید شما هست یا خیر؟

یکی از علمای شیعه به نام شیخ مهدی فقیهی جهت استخاره و رفع گرفتاری نزد آیت‌الله بهجت می‌رود.
آیت‌الله بهجت به ایشان می‌فرماید: چرا فاتحه‌ی کبیره نمی‌خوانید؟
شیخ مهدی می‌پرسد،

پاسخ:
باسمه تعالی.
با سلام،
ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات و تشكر از ارتباط جنابعالی با این مركز،
هرچند تلاوت قرآن و خواندن فاتحه از جمله سفارشات همیشگی حضرت آیت‌الله بهجت برای آرامش و شادی روح اموات و تسکین غم ازدست‌دادن نزدیکان بوده است؛ لذا با بررسی‌های انجام شده چنین فرمایشی با عنوان «فاتحه کبیره» و با این ترتیبی که در سؤال به آن اشاره شده است در اسناد این مركز، به نقل از ایشان موجود نمی‌باشد و با پیگیری كه از شاگردان و بیت معظم‌له انجام شد منبع موثقی برای این مطلب یافت نگردید. لذا انتساب آن به معظم‌له تأیید نمی‌گردد.

لینک استعلام: https://bahjat.ir/fa/content/12499

تجربه‌ی شخصی از قرائت فاتحه‌ی کبیره
ما موفق به یافتن منبع نشدیم. از طرفی، طبق متن استعلام، انتساب این روایت به آیت‌الله بهجت هم مورد تایید قرار نگرفت اما در مورد «فاتحه‌ی کبیره» یا «روش خواندن فاتحه به این سبک» نظری اعلام نشد؛ به همین خاطر تصمیم گرفتیم با همکاری اعضای خانواده از همه‌ی دوستان و آشنایان درخواست کنیم که فاتحه‌ی کبیره را به نیت همه‌ی رفتگان، به ویژه پدر مرحومم قرائت کنند.
آن شب برادرم خواب پدرم را دید که مهمانی بزرگی گرفته و سفره‌ای بسیار بزرگ پهن کرده که پایان سفره قابل رویت نیست و مردم گروه گروه می‌آیند، بر سر این سفره‌ی پرنعمت می‌نشینند و از این نعمت بی‌نهایت بهره‌مند می‌شوند و می‌روند و بعد گروه بعدی و گروه بعدی و این اتفاق پایانی ندارد.
فردای آن روز ماجرای خوابش را تعریف کرد. متوجه شدیم که علت دیدن آن خواب و آن مهمانی و بهره‌مندی همه از آن سفره‌ی پرنعمت، قرائت فاتحه‌ی کبیره به نیت همه‌ی رفتگان، به ویژه پدر عزیزم بوده است.
امیدوارم خداوند از فضل و کرمش به این مطلب برکت دهد و دیگران هم با خواندن فاتحه‌ی کبیره همراه با ذکر صلوات و انتشارش در فضای مجازی، هم باعث گشایش در زندگی خودشان شوند و هم باقیات صالحاتی برای خود به جا گذارند و همه را از این رحمت واسعه الهی بهره‌مند کنند.
ارادتمند شما، حسین جوانمردزاده

امام جواد سلام الله علیه:
هركس بر بالين قبر مؤمنى حضور يابد و روبه‌قبله بنشيند و دست خود را روى قبر بگذارد و هفت مرتبه سوره مباركه قدر «إنّا أنزلناه» را بخواند از شدايد و سختی‌هاى صحراى محشر در امان خواهد ماند.
وسائل‌الشیعه، جلد ۳، صفحه ۲۲۷

چگونه با مرگ عزیزانمان کنار بیاییم؟

دانلود فایل صوتی

بخشی از اعمال و توصیه‌های آیت‌الله بهجت برای اموات و درگذشتگان
زیارت قبور اهل ایمان و یاد اموات و درگذشتگان همواره موردتوجه آیت‌الله بهجت بود. ایشان برای اموات خود و دیگران دعا نموده و آن‌ها را در اعمال معنوی خود سهیم می‌نمودند. در ادامه بخشی از اعمال و توصیه‌های آن عالم ربانی در این خصوص، بیان می‌گردد:
تسکین غم از دست دادن نزدیکان
ایشان برای تسکین غم از دست دادن عزیزان می‌فرمودند: «خیرات، صدقات، نماز، تلاوت قرآن، ختم قرآن و این قبیل امور را بسیار بخوانید و بسیار صلوات بفرستید و آیه ﴿سَلَامٌ عَلَى إِبْرَاهِيمَ﴾ (درود بر ابراهیم) [سوره صافات، آیه ١٠٩] را بسیار تکرار کنید.»
قرائت فاتحه و خواندن قرآن
آیت‌الله بهجت هر روز به نیت اموات فاتحه می‌خواندند و انجام این کار را به دیگران هم توصیه می‌فرمودند. روزی به کنایه به یکی از نمازگزاران فرمودند: «تلفن می‌کنید به مرحوم والد؟ حمد و سوره بخوانید که به‌منزله تلفن کردن است.»
همچنین به افرادی که یکی از والدینشان را از دست می‌دادند سفارش می‌کرد که آن‌ها را فراموش نکنید و می‌فرمود: «یک جزء از قرآن را به تعداد افراد تقسیم کنید و جمعاً روزی یک جزء بخوانید تا در ماه یک ختم قرآن به روح متوفی هدیه شود.»
صلوات
می‌فرمودند: «خدا می‌داند صلواتی که انسان می‌فرستد و برای میّتی هدیه می‌کند، چه معنویّتی، چه صورتی و چه واقعیّتی دارد.» همچنین می‌فرمودند: «انسان برای اموات قرآن بخواند و به آن‌ها صلوات هدیه بدهد، آن‌ها هم می‌دانند که چطور عمل شما را پاسخ بدهند.»
نیابت در زیارت
ایشان مقید به انجام زیارت به نیابت از اموات بودند. می‌فرمودند: «در عتبات، یکی از علما بود که هرگز حرم نمی‌رفت مگر آنکه والدین خود را با خود همراه داشت و به نیابت از آن‌ها زیارت می‌کرد! آن‌ها را در هیچ زیارتی بی‌نصیب نمی‌گذاشت.»
نماز
از ایشان سؤال شد برای پدر و مادری که فوت کرده‌اند چه‌کار کنیم؟ فرمودند: «اگر به واجباتی وصیت کرده‌اند، به آن عمل کنید و اگر وصیتی ندارند برایشان نماز قضا و نماز مستحب بخوانید و ثوابش را به ایشان هدیه بدهید.»
اطعام
آیت‌الله بهجت قدس سره علاوه بر نماز، زیارت و دعا برای والدین، برای آن‌ها اطعام هم می‌کردند.
منبع: bahjat.ir

3 عدد فایل لایه باز فتوشاپ آگهی ترحیم – 5,7MB
دانلود فایل‌های فتوشاپ

لطفاً به نیت همه‌ی رفتگان، ذکر صلوات و فاتحه‌ی کبیره را قرائت بفرمایید.
« اللهم صل علی محمد و آل محمد و علی جمیع الانبیاء و المرسلین و عجل فرجهم »
التماس دعا