کلاب‌هاوس چیست؟

کلاب‌هاوس (Clubhouse) یک شبکه‌ی اجتماعی گفتگو محور است که به صورت چت صوتی بین گروه‌های مختلف با موضوع مشخص برگزار می‌شود.

از طریق این اپلیکیشن می‌توانید جلسات پرسش و پاسخ برگزار کنید یا جلسات آموزشی، مشاوره یا بحث و تبادل نظر داشته باشید.

این شبکه‌ی اجتماعی در سال ۲۰۲۰ توسط روهان ست و پل دیویسون (Rohan Seth & Paul Davison) از شرکت اکتشاف آلفا (Alpha Exploration Co) ایجاد شد.

 ویدیوی آموزش کامل کار با برنامه کلاب هاوس

با تشکر از زومیت

ویژگی‌های کلاب هاوس:

– امکان برقراری ارتباط افراد فقط از طریق صوت یا گفتگوی صوتی
– عدم امکان ذخیره‌ی گفتگوی انجام شده
– عدم وجود محدودیت زمانی برای برگزاری جلسات گفتگو
– عدم امکان برقراری ارتباط مستقیم (Direct) مانند برخی شبکه‌های اجتماعی
و …


« پرسش و پاسخ »

چگونه در کلاب‌هاوس عضو شویم؟

برای عضویت در این شبکه‌ی اجتماعی می‌بایست از دعوت‌نامه استفاده کنید. می‌توانید از دوستانی که در این شبکه عضو هستند دعوت‌نامه درخواست یا از طریق برخی ربات‌های تلگرام، اعلام شده در کانال تلگرام کارون مدیا به صورت رایگان دعوت‌نامه دریافت کنید.

چگونه می‌توانیم نام، نام خانوادگی و نام کاربری خود را تغییر دهیم؟

هر کاربر در کلاب هاوس بعد از ثبت‌نام، تنها یک بار می‌تواند اطلاعات خود را تغییر دهد. برای این کار کافی است روی عکس خود کلیک کنید تا وارد حساب کاربری خود (Profile) شوید. حالا با لمس (Tap) نام و نام خانوادگی یا نام کاربری می‌توانید اطلاعات خود را ویرایش کنید.
هم اکنون این کار تنها در گوشی‌هایی با سیستم عامل IOS امکان پذیر است و در نسخه رسمی سیستم‌عامل اندروید فعال نشده است. به همین خاطر برای تغییر مشخصات باید از نسخه‌های غیررسمی مانند «کلاب هاوز» یا «Clubd Record» استفاده کنید.

آیا برای تغییر عکس پروفایل یا اطلاعات بایو مانند نام و نام خانوادگی و نام کاربری، محدودیت وجود دارد؟

هیچ‌گونه محدودیتی برای تغییر عکس پروفایل یا ویرایش اطلاعات بایو وجود ندارد.

نحوه‌ی ایجاد Club و Room در کلاب هاوس چگونه است و چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

روش ایجاد کلاب و روم در انتهای ویدیوی آموزشی بالا توضیح داده شده است. Club به معنای باشگاه، انجمن، کانون و مجمع است و Room به معنای اتاق.
کلاب همانند باشگاهی است با اتاق‌های متعدد که می‌تواند در موضوعات مختلف، اتاق گفتگو برگزار کند. درواقع کاربران با پیوستن (Follow) به کلاب می‌توانند از طریق بخش راهرو (Hallway) از زمان برگزاری جلسات گفتگو آگاه شوند.
می‌توان گفت کلاب مجموعه‌ای است که توسط فرد یا افراد مشخص جهت برگزاری اتاق‌های گفتگو با موضوعات ثابت ایجاد و اداره می‌شود.
کلاب می‌تواند توسط افرادی که فعالیت بالا دارند ایجاد شود اما روم می‌تواند توسط تمامی افراد ایجاد شود. هر فرد فعال می‌توانند در ماه حداکثر دو کلاب ایجاد کند اما برای ایجاد روم چنین محدودیتی نیست و همه می‌توانند به تعداد موردنیاز روم یا اتاق گفتگو ایجاد کنند.
بعد از اتمام برگزاری اتاق گفتگو (Room)، آن اتاق دیگر در دسترس یا قابل یافتن نیست اما باشگاه یا انجمن (Club) را می‌توان به‌راحتی با جستجو پیدا کرد و آن را دنبال کرد.

چند نوع اتاق می‌توان در کلاب هاوس ایجاد کرد؟

سه نوع اتاق می‌توان ایجاد کرد. در حالت Open، اتاق به‌صورت عمومی تشکیل می‌شود و همه‌ی افراد می‌توانند در آن شرکت کنند. در حالت Social، اتاق به‌صورت دوستانه بین شما و افرادی که آنها را دنبال می‌کنید، تشکیل می‌شود. در حالت Closed، اتاق به‌صورت خصوصی بین شما و افرادی که شما مشخص می‌کنید، تشکیل می‌شود.

عبارت PTR به چه معناست؟

این عبارت مخفف عبارت “Pull To Refresh” است. به علت ورود و خروج افراد از اتاق‌های گفتگو، ممکن است تغییراتی در جایگاه افراد در اتاق اتفاق بیفتد یا ممکن است مدیر اتاق، درخواست کند که افراد از عکس‌های واقعی برای پروفایل خود استفاده کنند. برای مشاهده این تغییرات باید انگشت خود را بالای صفحه قرار داد و به پایین بکشید که به آن Pull To Refresh یا به اختصار PTR گویند.

علت بلاک شدن یا معلق شدن حساب کاربری در کلاب هاوس چیست؟

– داشتن رفتارهای ربات گونه مانند فالو و آنفالو کردن افراد مختلف به تعداد زیاد در زمان کم
– داشتن چند حساب کاربری در کلاب هاوس و ورود (Log in) و خروج (Log out) کردن از حساب های کاربری بر روی یک موبایل با فاصله زمانی کم
– مسدود شدن (Block) توسط افراد متعدد
– گزارش شدن (Report) به پشتیبان توسط افراد مختلف به علت داشتن رفتارهای نامناسب
و …

نقش Hallway در کلاب هاوس چیست؟

Hallway به معنی تالار ورودی یا راهرو است. در این بخش اتاق‌های گفتگوی در حال برگزاری نمایش داده می‌شود. اگر عضو برخی کلاب‌ها شده باشید، تقویم یا نام و زمان برنامه‌های آینده‌ی کلاب نیز در بالای هال‌وِی اعلام می‌شود.

آیا در کلاب هاوس می‌توان از متن، تصویر یا ویدیو استفاده کرد؟

کلاب هاوس شبکه‌ی اجتماعی مبتنی بر صوت است و امکان استفاده از متن، تصویر یا ویدیو وجود ندارد.

آیا می‌توان پروفایل خود را مانند اینستاگرام به صورت خصوصی تنظیم کرد یا افرادی که ما را دنبال می کنند را حذف کرد؟

این شبکه‌ی اجتماعی یک محیط عمومی است که افراد صرفاً جهت گفتگو و تبادل نظر در آن حضور دارند به همین خاطر طبق ضوابط تعیین شده‌ی کلاب هاوس امکان خصوصی کردن حساب کاربری یا امکان حذف افرادی که ما را دنبال می‌کنند وجود ندارد.

چگونه می‌توانیم در قسمت بایو از ایموجی و شکلک استفاده کنیم؟

ویرایشگر Clubhouse یک ویرایشگر متن ساده است که امکان نشانه‌گذاری، قالب‌بندی یا استفاده از ایموجی و شکلک در آن وجود ندارد به همین خاطر می‌توانید متن خود را در تلگرام یا واتساپ تنظیم، از ایموجی‌های موردنظر استفاده کنید سپس آن را کپی کرده و به بایو خود در کلاب هاوس منتقل کنید.

آیا امکان تقویت صدای گویندگان در برنامه کلاب هاوس وجود دارد؟

متاسفانه فعلا این امکان وجود ندارد. تنها راه‌حل برای تقویت صدا استفاده از بلندگو است.

چطور می‌توانیم با افراد ارتباط مستقیم (Direct) داشته باشیم؟

در کلاب هاوس تنها راه ارتباطی از طریق صوت و گفتگو است. برای داشتن ارتباط مستقیم می‌توانید با زدن روی عکس افراد وارد حساب کاربری آنها شده و با استفاده از اطلاعات درج‌شده مانند آی‌دی اینستاگرام، توییتر، ایمیل یا هر مورد دیگری با آنها ارتباط برقرار کنید.

چگونه می‌توانیم دوست خود را در کلاب هاوس پیدا کنیم؟

کلاب هاوس مانند واتساپ یا تلگرام امکان جستجوی افراد بر اساس شماره تلفن را نمی‌دهد به همین خاطر تنها با دانستن نام کاربری یا نام و نام خانوادگی نوشته‌شده در قسمت پروفایل شخص می‌توانید او را پیدا کنید.

چند نفر می‌توانند در یک اتاق گفتگو شرکت کنند؟

در حال حاضر در هر اتاق 8000 نفر می‌توانند شرکت کنند و ممکن است در آینده تغییر کند.

علامت کلاه مهمانی (Party Hat) یا فشفشه در کنار تصویر افراد در کلاب هاوس نشانه‌ی چیست؟

این تصویر تا هفت روز پس از ثبت‌نام و ورود به کلاب هاوس، کنار عکس افراد تازه‌وارد نشان داده می‌شود تا در صورت نیاز، مدیران اتاق‌های گفتگو و کاربران آنها را راهنمایی کنند.

آیا در کلاب هاوس مانند اینستاگرام امکان حذف فالوور یا دنبال کننده‌های خود را داریم؟

شرایط و سیاست‌های کلاب هاوس با برخی شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام متفاوت است.
کلاب هاوس مکانی است عمومی برای گفتگو و تعامل با دیگران، به همین خاطر افراد این امکان را دارند که اشخاصی را که از نظر علمی، فکری، فرهنگی، سلیقه‌ای یا شغلی، همسو با خود می‌بینند را دنبال کنند تا بتوانند از دانش و اطلاعات آن‌ها بهره‌مند شوند.
هر فرد می‌تواند انتخاب کند در اتاق‌های مختلف به‌عنوان گوینده یا شنونده حضور داشته باشد یا خیر، اما نمی‌تواند دیگران را که علاقه‌مند به استفاده از دانش، تجربه یا نظرات او هستند را از دنبال کردن خود محروم یا حذف نماید.

چطور می‌شود در کلاب هاوس یک فایل صوتی را پخش کرد؟

تنها راه انتقال صدا به برنامه کلاب هاوس، میکروفون گوشی شماست به همین خاطر باید فایل موردنظر را از کامپیوتر یا موبایل دیگری پخش کنید تا صدای آن از طریق میکروفون گوشی شما وارد برنامه کلاب هاوس شود.

آیا در کلاب هاوس می‌توان یک فایل تصویری را نمایش داد؟

تنها روش پیشنهادی این است که عکس پروفایل خود را تغییر دهید و تصویر موردنظر را جایگزین آن کنید. بعد، از افراد شرکت‌کننده در اتاق درخواست کنید که برای دیدن آن، انگشت خود را از بالای صفحه به پایین بکشند تا صفحه رفرش شود (PTR) و بتوانند تصویر قرار داده‌شده در پروفایل شما را ببینند.

در نسخه‌های اندروید کلاب هاوس چطور می‌توان اکانت اینستاگرام را متصل کرد؟

در حال حاضر امکان اتصال Instagram در نسخه رسمی اندروید وجود ندارد. به همین خاطر می‌توانید از نسخه غیررسمی «Clubd Record» برای این منظور استفاده کنید.

آیا در کلاب هاوس می‌توان محل حضور خود را از دیگران مخفی کرد؟

هرچند این موضوع درخواست بسیاری از کاربران است اما کلاب هاوس قصد دارد محیطی عمومی برای گفتگو و تبادل‌نظر فراهم آورد به همین خاطر فعلاً این امکان را برای کاربران فعال نکرده است.