بسیاری از افراد و شرکت‌ها برای مدیریت وب‌سایتشان از نرم‌افزار وردپرس استفاده می‌کنند. آیا استفاده از وردپرس تصمیم صحیحی است یا باید از طراحی اختصاصی استفاده کرد؟ در ادامه به بررسی و ارزیابی این موضوع می‌پردازیم.

اگر در حال راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی هستید یا قصد دارید فعالیت خود را از طریق وب توسعه دهید، نیازمند یک وب‌سایت به‌عنوان پایگاه اطلاع‌رسانی و مرکز فعالیت اینترنتی هستید.

برخی از کارشناسان، استفاده از نرم‌افزار وردپرس را توصیه می‌کنند و برخی دیگر طراحی اختصاصی سایت را پیشنهاد می‌دهند.

یکی از دلایل استفاده از وردپرس این است که اجازه می‌دهد مدیریت وب‌سایت بدون نیاز به استخدام طراح و برنامه‌نویس وب و صرف هزینه‌های مربوطه انجام شود اما اگر مالک سایت نیاز به ایجاد تغییراتی داشته باشد که از توانایی وردپرس خارج باشد، از طراحی سایت به‌صورت اختصاصی استفاده می‎کند.

برخی از نرم‌افزارهای طراحی سایت عبارت‌اند از PHP ،ASP ،Python ،Html ، Java Script و Ruby.

مزایای و معایب طراحی اختصاصی سایت

طراحی اختصاصی سایت، توانایی شخصی‌سازی وب‌سایت را افزایش می‌دهد و همین امر، به دلیل استفاده از کدهای غیرمشابه و غیرتکراری با سایر وب‌سایت‌ها باعث محبوبیت بیشتری نزد موتور‌های جستجو نسبت به وب‌سایت‌هایی که از قالب و کدهای مشابه وردپرسی استفاده می‌کنند می‌شود.

طراحی اختصاصی نسبت به طراحی با وردپرس نیازمند زمان، هزینه، امکانات و پشتیبانی بیشتری است. این موضوع برای تمامی کسب‌وکار‌هایی که می‌خواهند منحصربه‌فرد باشند و از طریق اینترنت رشد و توسعه یابند اهمیت زیادی دارد.

مزایای و معایب طراحی و مدیریت وب‌سایت با وردپرس

وردپرس رایگان است و درعین‌حال یکی از قوی‌ترین و پرکاربردترین نرم‌افزارهای مدیریت و طراحی سایت به شمار می‌رود.

یکی از دلایل اصلی استفاده فراوان از وردپرس، عدم نیاز به داشتن دانش برنامه‌نویسی بالا است. همچنین با داشتن راهنما، سیستم مدیریت محتوای مناسب، قالب‌ها و افزونه‌های از پیش طراحی‌شده، زمان کمتری را نسبت به طراحی اختصاصی نیاز دارد.

گستره توسعه‌دهنده‌های وردپرس، با طراحی قالب‌های واکنش گرا (Responsive) و هماهنگ با انواع کامپیوتر، تبلت و تلفن همراه و افزونه‌های موردنیاز و به‌روزرسانی مداوم، باعث رفع ایرادهای امنیتی و ساختاری آن شده و این نرم‌افزار را به محبوب‌ترین نرم‌افزار مدیریت محتوا در جهان تبدیل کرده است.

استخدام یک توسعه‌دهنده‌ی وب برای ایجاد تغییرات در قالب یا افزونه‌های مورداستفاده نیز هزینه بسیار کمتری نسبت به طراحی اختصاصی به همراه خواهد داشت.

سخن پایانی

تصمیم‌گیری در مورداستفاده از نرم‌افزار وردپرس یا طراحی اختصاصی بستگی به وسعت کسب‌وکار، تعداد کارمندان و دانش آن‌ها، امکانات موردنیاز، برنامه‌های آتی و زمان و بودجه در نظر گرفته‌شده‌ی شما دارد.

استفاده از طراحی اختصاصی نیازمند داشتن یک گروه توسعه‌دهنده‌ی حرفه‌ای است و برای شرکت‌های بزرگ یک انتخاب مناسب به نظر می‌رسد. بااین‌حال، انتخاب وردپرس برای اغلب افراد و کسب‌وکار‌های نوپا انتخاب مناسب‌تری است.

پیشنهاد می‌کنیم برای یادگیری وردپرس، از مطالب آموزشی موجود استفاده کنید.