خلاصه‌ی مطلب، یکی از بخش‌های مهمِ هر محتوا محسوب می‌شود و پس از عنوان، بیشتر از سایر بخش‌ها، خوانده می‌شود.

گاهی اوقات، مخاطب فرصت کافی برای خواندن کل مطلب را ندارد، ازاین‌رو، وجود خلاصه‌ی مطلب می‌تواند کمک شایانی به آگاه‌سازی او از موضوعات مطرح‌شده نماید.

نگارش خلاصه‌ی مطلب همچنین کمک می‌کند تا نویسنده بتواند بخش‌هایی از نوشته را که از اهمیت بیشتری برخوردار است، در زمان تولید محتوا، به صورت برجسته  یا پررنگ (Bold) نمایش دهد.

در این مطلب قصد داریم در مورد اهمیت خلاصه‌نویسی، نحوه‌ی نگارش خلاصه مطلب و نکات مهم مرتبط با آن صحبت کنیم.


معمولاً کاربران سایت، دوست دارند با خواندن خلاصه‌ی مطلب، متوجه شوند که این مطلب یا مقاله درباره چیست و آیا با علایق یا نیاز آنها مطابقت دارد یا خیر؛ به همین دلیل، باید به‌گونه‌ای نوشته شود که خواننده را برای مطالعه‌ی ادامه‌ی مطلب، مجاب کند.

نگارش خلاصه‌ی مطلب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

نحوه‌ی نگارش و تعداد کلمات خلاصه‌ی مطلب، بستگی به محتوایی دارد که قرار است منتشر شود و باید از ذکر هرگونه توضیح اضافی در آن، خودداری شود.

خلاصه‌ی مطلب همانند یک آگهی تبلیغاتی است و باید بر روی نقاط قوت یا نکات مثبت، تمرکز نمود تا مخاطب برای خواندن ادامه‌ی مطلب، علاقه‌مند شود.

خلاصه مطلب را چه زمانی باید نوشت؟

نوشتن خلاصه‌ی مطلب، قبل از نوشتن کل مطلب می‌تواند مفید باشد. این کار سیر نگارشی مناسبی در اختیار نویسنده قرار می‌دهد؛ اما افراد خبره و حرفه‌ای معمولاً در ابتدا، همه‌ی مطلب را می‌نویسند و در انتها، اقدام به نوشتن خلاصه‌ی مطلب می‌کنند.

ترتیب موضوعی خلاصه‌ی مطلب باید به چه صورت باشد؟

به‌طورکلی، خلاصه‌ی مطلب باید حاوی مطالب زیر باشد:

– اهمیت این موضوع چیست و چرا به این موضوع پرداخته شده است؟

– این مطلب چه مزایا یا محاسنی نسبت به سایر مطالب دارد؟

– مطالعه‌ی این مطلب چه نتیجه یا دستاوردی در پی خواهد داشت؟

خلاصه‌ی مطلب یا چکیده‌ی متن را چگونه باید در قالب وردپرس قرارداد تا نمایش داده شود؟

برای نمایش خلاصه‌ی مطلب یا چکیده‌ی متن، نیاز به هیچ‌گونه پلاگین خاصی نیست و به‌راحتی می‌توان قطعه کد نمایش خلاصه‌ی مطلب در وردپرس (کد زیر) را در فایل single.php یا content-single.php قالب سایت، قبل از کد php مطلب اصلی یا the_content قرار داد.

<?php the_excerpt(); ?>

خلاصه‌ی مطلب یا گزیده‌ی یک پست وردپرس را کجا باید نوشت؟

موقع نگارش یک مطلب یا یک پست جدید در وردپرس، از طریق «افزودن نوشته» در بخش مدیریت سایت، زیر کادر متن اصلی، کادری وجود دارد به نام «چکیده» یا «خلاصه» که می‌توان خلاصه‌ی مطلب را در این کادر نوشت.

اگر این بخش خالی بماند و اطلاعاتی درونش نوشته نشود، به‌صورت پیش‌فرض، تعداد کاراکترهای محدودی از ابتدای متن اصلی توسط سیستم به‌عنوان خلاصه‌ی مطلب انتخاب و در قالب سایت به نمایش در خواهد آمد.

اگر بخواهید به‌عنوان‌مثال، 50 کاراکتر اول متن اصلی به عنوان خلاصه‌ی مطلب نمایش داده شود، می‌توانید به‌جای قطعه کد قبلی از قطعه کد زیر استفاده کنید.

<?php the_content_rss('', TRUE, '', 50); ?>

آیا می‌توان خلاصه‌ی مطلب را تنها برای برخی از پست‌ها نمایش داد؟

اگر مدیر سایت هستید و می‌خواهید خلاصه‌ی مطلب تنها برای برخی از پست‌ها نمایش داده شود، می‌بایست در کادر «چکیده» پست‌های مورد نظر خلاصه‌ی مطلب را بنویسید و در قالب سایت از کد زیر استفاده کنید.

<?php if ( ! has_excerpt() ) { echo ''; } else { the_excerpt(); } ?>

نکته:

درصورتی‌که از قطعه کد فوق استفاده شود، زمانی که در کادر «چکیده» چیزی نوشته نشود، سیستم نمی‌تواند خلاصه‌ی مطلب را به‌صورت پیش‌فرض، از ابتدای متن اصلی انتخاب کند، به همین دلیل متنی به‌عنوان چکیده یا خلاصه‌ی مطلب در قالب سایت نمایش داده نمی‌شود.

+1