تالار گفتگودسته بندی: مطالب پژوهشیتعریف مفاهیم JCR ، JRK و JIF به همراه دانلود فایل اکسل مربوطه

گزارش استنادی مجله (Journal Citation Reports) یا JCR چیست؟

گزارش استنادی مجلات یا به اختصار JCR، معیاری است جهت اندازه‌گیری تاثیر تحقیق در سطح مجلات علمی، به عبارت دیگر، JCR مرجعی است برای ارزیابی مجلات و به رسمیت شناختن اعتبار آن‌ها.

 

رتبه‌بندی مجله (Journal Ranking) یا JRK چیست؟

در پایان هر سال، مجله‌های مربوط به یک موضوع خاص بر طبق میانگین فاکتور تاثیر مجله (JIF) رتبه‌بندی می‌شوند. به این طریق مجله با بیشترین JIF در صدر جدول و با شماره یک مشخص می‌شود و مجله با کمترین JIF در انتهای جدول شماره گذاری شده قرار می‌گیرد. شماره ردیف یک مجله در یک موضوع خاص (یک گرایش علمی خاص)، در چنین جدولی که به ترتیب JIF مرتب شده است، با نماد n نشان داده می‌شود و نماد N هم گویای تعداد مجله‌ها در آن موضوع خاص می‌باشد. 

رتبه بندی مجلات بین صفر و یک تغییر می‌کند. وقتی برای مجله‌ای در یک موضوع خاص، یک باشد بدان معنی است که در آن گرایش علمی خاص، هیچ مجله‌ای وجود ندارد که درجه‌ی آن بر مبنای JIF، بالاتر از مجله مورد نظر باشد. وقتی JRK برای یک مجله موضوعی 65 درصد می‌باشد، بدان معنی است که در آن گرایش خاص، ۳۵ درصد مجله‌ها بر مبنای JIF، بالاتر از مجله مورد نظر هستند.

 

میانگین فاکتور تاثیر مجله (Journal Ranking and Average Impact Factors) یا JIF چیست؟
JIF، میانگین IF های مجله در طول سالیان فعالیت مجله در ISI است که فاکتورهای تاثیر در همه سال‌ها با هم جمع و سپس بر تعداد سال‌های موجودی فاکتور تاثیر مجله تقسیم می‌شود که هر ساله توسط ISI ارائه می‌شود.


برای دانلود فایل اکسل JCR-JRK-2018 روی لینک زیر کلیک کنید.


کپی لینک   http://karoonmedia.ir/?p=4201
اشتراک در telegram اشتراک در facebook اشتراک در pinterest اشتراک در twitter اشتراک در reddit اشتراک در linkedin اشتراک در blogger اشتراک در vk اشتراک در ok اشتراک در tumblr اشتراک در mix اشتراک در cloob اشتراک در facenama اشتراک در evernote اشتراک در Email اشتراک در print