« حـــامی شـــو » | محصولات | تالار گفتگو | ویراستاری | تبلیغات | پرداخت آنلاین | تماس با ما | ورود / عضویت | سبد خرید: 0 محصول - تومان       

مقایسه دسته‌بندی و برچسب‌گذاری مطالب در وردپرس، نقش آن‌ها در بهبود سئو و افزایش زمان حضور کاربران در وب‌سایت

هدایت سریع، آسان و صحیح مخاطب به مطالب موردنیاز، یکی از مهم‌ترین مسائل در جذب و ماندگاری بیشتر کاربران در وب‌سایت است.

دسته‌بندی مطالب و برچسب‌گذاری برای آن‌ها، باعث ایجاد نظم و ساماندهی بهتر محتوای تولیدی می‌شود.

یکی از سؤالات مطرح‌شده این است، چه تفاوتی بین دسته‌بندی و برچسب‌گذاری مطالب در وردپرس وجود دارد؟

دسته (Category) و برچسب (Tag) ازلحاظ عملکردی شباهت‌هایی با یکدیگر دارند به همین دلیل برخی از افراد گمان می‌کنند دسته و برچسب دقیقاً مشابه هم عمل می‌کنند.

برای اینکه تفاوت دسته و برچسب در وردپرس را بیان کنیم و بتوانیم مقایسه دسته و برچسب در وردپرس را به‌خوبی توضیح دهیم، توجه شما را به مطالعه‌ی ادامه مطلب جلب می‌نماییم.

مفهوم دسته و برچسب (تگ) چیست؟

گروه‌بندی موضوعات و مطالب اساسیِ موردبحث در وب‌سایت با دسته، طبقه‌بندی می‌شود و معمولاً در منوی اصلی سایت برای کاربران قابل‌دسترسی و مشاهده است. این دسته‌بندی می‌تواند تک سطحی یا چند سطحی، به‌صورت درختی یا والد و فرزند، تعریف شود.

برخلاف دسته‌بندی که می‌تواند چند سطحی تعریف شود، برچسب تنها می‌تواند به‌صورت تک سطحی تعریف شود و به یک موضوع خاص اشاره نماید.

در برخی از وب‌سایت‌ها به‌جای ایجاد چند دسته برای مطالب، تنها به ایجاد یک دسته با عنوان وبلاگ یا بلاگ بسنده و مطالب را با استفاده از تگ (Tag) یا برچسب، طبقه‌بندی می‌کنند.

می‌توان گفت عملکرد برچسب در وب‌سایت همانند عملکرد هشتگ (Hashtag) در شبکه‌های اجتماعی است و بیانگر موضوعات مختلف مطرح‌شده در نوشته است.

بلاگ یا وبلاگ چیست و چه تأثیری بر روی سئو و بهینه سازی سایت دارد؟

بلاگ یا وبلاگ بخشی از یک وب‌سایت است که مطالب مرتبط با فعالیت‌های وب‌سایت در آن قرار داده می‌شود.
سیاست‌گذاری‌های مختلفی در انتخاب تعداد و موضوع فعالیت یک وب‌سایت وجود دارد.

برخی افراد، فعالیت‌های وب‌سایت را به چند دسته تقسیم‌بندی می‌کنند و در آن زمینه‌ها به تولید محتوا می‌پردازند اما برخی وب‌سایت‌ها به دلیل اینکه بیشتر می‌خواهند بر روی خدمات یا محصولات خود متمرکز شوند و از طریق تولید محتوای مرتبط با فعالیت‌های خود، کاربران بیشتری به وب‌سایت جذب کنند، مطالب مرتبط را در یک دسته‌بندی به نام بلاگ (وبلاگ) قرار می‌دهند و با استفاده از برچسب‌ها (تگ‌ها) برای کاربران مشخص می‌کنند که در این مطلب در مورد چه مباحثی صحبت شده و به چه مطالبی پرداخته شده است. در این صورت، کاربران می‌توانند با کلیک بر روی برچسب‌های موردعلاقه، سایر مطالب مرتبط را نیز مطالعه نمایند.

گوگل با استفاده از الگوریتم‌های خود به دنبال این است که از مطالب یا نوشته‌های بلاگ (وبلاگ)، به زمینه‌ی فعالیت یک وب‌سایت پی ببرد و از این طریق بتواند کاربرانی که به دنبال یک مطلب خاص مرتبط با زمینه‌ی فعالیت شما  می‌گردند را به سمت وب‌سایت شما هدایت کند.
اگر مطالب وبلاگ به‌خوبی انجام شود، گوگل تحلیل مناسبی از مطالب وب‌سایت شما می‌کند و همین امر باعث بالا رفتن رتبه وب‌سایت شما در یک موضوع یا دسته‌بندی خاص می‌شود.

چگونه می‌توان مطالب سایت را با استفاده از تگ یا برچسب طبقه‌بندی کرد؟

گاهی اوقات دیده می‌شود که در برخی مطالب یا مقالات سایت با دسته‌بندی‌های متفاوت، موضوعات مشابهی مطرح شده و چه خوب است اگر این مطالب به نحوی به یکدیگر مرتبط شوند تا کاربر بتواند برای تکمیل اطلاعات خود، این مطالب را مطالعه نماید.

برای ارتباط این مطالب به یکدیگر کافی است برای موضوع موردنظر یک تگ (برچسب) ایجاد نمود و آن را به تمامی نوشته‌ها یا مقالاتِ مشابه افزود.

برچسب یا تگ، درست مشابه دسته عمل می‌کند با این تفاوت که مطالب را با توجه به جزئیات مطرح شده در آن‌ها طبقه‌بندی می‌کند.

وجود برچسب‌ها چه کمکی به مخاطب می‌کند؟

برای اینکه مطلب بهتر بیان شود با مثالی این موضوع را توضیح می‌دهیم. فرض کنید یک سایت، دسته‌ای با عنوان بازاریابی محتوایی دارد و مطالبی را در این زمینه ارائه می‌دهد. در این میان ممکن است در مورد مطالب مختلفی از جمله مدیریت محتوا با وردپرس، بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو) یا شبکه‌های اجتماعی نیز صحبت شود، ولی دسته‌هایی با این عناوین در سایت وجود نداشته باشد.

برای اینکه مخاطبان بتوانند نوشته‌های مرتبط با این موضوعات را مطالعه کنند، برچسب‌هایی برای هرکدام از این موضوعات ایجاد و به نوشته‌های مرتبط افزوده می‌شود.

برچسب‌ها معمولاً در انتهای نوشته‌ها قرار می‌گیرند و با کلیک بر روی آن‌ها می‌توان مطالب مرتبط با آن‌ها را مشاهده نمود.

آیا دسته‌بندی و برچسب‌گذاری در بهبود سئوی سایت مؤثر است؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت «به‌صورت مستقیم خیر». دسته‌بندی و برچسب‌گذاری باعث می‌شود کاربران به‌راحتی به مطالب سایت دسترسی پیدا کنند. همین امر تأثیر مثبت می‌گذارد و باعث کاربرپسند شدن سایت می‌شود.

با هر برچسب، یک صفحه در سایت ایجاد می‌شود و تمامی مطالب مرتبط، در آن صفحه نمایش داده می‌شود. طبیعی است که صفحات ایجادشده برای هر برچسب توسط موتورهای جستجو رصد شده و در نتایج جستجو نیز نمایش داده می‌شود. این اتفاق باعث می‌شود که مطالب سایت با جزئیات بیشتری توسط موتورهای جستجو تحلیل شود و ورودی به سایت افزایش یابد.

آیا برچسب‌های زیاد، عاملی برای افزایش اعتبار مطالب سایت می‌شود یا کاهش آن؟

برخی افراد برچسب‌ها (Tags) را با عبارات کلیدی یا کلمات کلیدی (Key Words) اشتباه می‌گیرند، به همین خاطر برای هر نوشته تا جایی که امکان دارد برچسب تولید می‌کنند.

برخلاف آنچه تصور می‌شود، ایجاد تعداد تگ‌های فراوان برای یک نوشته، علاوه بر اینکه باعث بهبود سئوی سایت نمی‌شود، باعث سردرگمی کاربر برای یافتن و مطالعه‌ی مطالب مرتبط شده و موجب خروج سریع‌تر کاربر از وب‌سایت می‌شود.

همچنین وقتی از یک صفحه به صفحه دیگری لینک داده می‌شود، مقداری از اعتبار صفحه اول به صفحه دوم منتقل می‌شود. یعنی وقتی برچسب‌هایی برای یک مطلب تعریف می‌شود، در حقیقت صفحاتی ایجاد می‌شود که تمامی آن‌ها در صفحه‌ی مطلب اصلی لینک شده‌اند.

اگر ده‌ها برچسب مختلف برای یک نوشته تعریف شود، اعتبار آن نوشته تا حد زیادی پخش می‌شود. درواقع، مطلبی دارید که اعتبار آن بسیار پایین است. به‌جای این کار، با ایجاد تعداد محدودی برچسب و ایجاد تمرکز بر روی موضوعات مشخص، اعتبار وب‌سایت، مطالب و صفحات خود را در موتورهای جستجو افزایش دهید.

مفهوم عبارات کلیدی یا کلمات کلیدی چیست و چه تأثیری در سئوی سایت دارند؟

عبارات کلیدی، عباراتی هستند که بیشتر موردتوجه و استفاده قرارگرفته‌اند و توسط کاربران در موتورهای جستجو بیشتر جستجو شده‌اند. این عبارات نیاز به لینک ندارند و تنها به این دلیل در سایت قرار داده می‌شوند که به گوگل اعلام شود، در صورت جستجوی مجدد آن‌ها توسط کاربران، وب‌سایت ما مطالبی دارد که با این عبارات در ارتباط است و محتوایی دارد که می‌تواند کاربر را راهنمایی کند. به همین دلیل، جهت بهبود رتبه وب‌سایت در موتورهای جستجو، بهتر است در انتهای مطلب از عبارات کلیدی استفاده شود.

عنوان برچسب‌ها باید چگونه انتخاب شود؟

عنوان برچسب‌ها نباید خیلی جزئی یا خیلی کلی انتخاب شود. آن‌ها باید با توجه به مطالب و محتواهایی که تولید می‌شوند و همچنین با در نظر گرفتن موضوعات مورد جستجو انتخاب شوند.

برچسب‌ها باید طوری انتخاب شوند که حداقل به دو یا سه مطلب افزوده شوند یا در آینده برای آن‌ها مطالب دیگری تولید شود.

اگر امکان نوشتن توضیح برای هر برچسب وجود دارد، حتماً این کار را انجام دهید. وجود توضیحات باعث می‌شود درک یک برچسب و موضوعات مرتبط با آن، هم برای کاربر و هم برای موتورهای جستجو قابل‌فهم‌تر شود.

سخن پایانی

دسته و برچسب دو ابزار مهم طبقه‌بندی مطالب در وردپرس هستند. با دسته‌بندی، مطالب سایت به‌صورت کلی طبقه‌بندی می‌شوند و با برچسب‌گذاری، به‌صورت جزئی. به‌عبارت‌دیگر، برچسب‌ها، وظیفه ایجاد ارتباط بین مطالب دسته‌بندی‌شده را به عهده دارند.

به این صورت نیز می‌توان گفت، دسته‌بندی، مطالب سایت را بر اساس موضوع، تقسیم‌بندی می‌کند و برچسب، مطالب سایت را بر اساس محتواهای موجود در آن، تقسیم‌بندی می‌کند.

استفاده بی‌رویه از دسته و برچسب، تأثیری بر بهبود سئو و افزایش رتبه وب‌سایت در نتایج موتورهای جستجو نخواهد داشت اما دسته‌بندی و برچسب‌گذاری صحیح باعث ایجاد نظم و ساماندهی بهتر محتوا، افزایش کارایی، دسترسی آسان به مطالب، کاربرپسند شدن وب‌سایت و افزایش زمان حضور کاربران می‌شود.


مشتاق مطالعه‌ی نظرات ارزشمند شما و پاسخ‌گویی به سوالاتتان هستم
همراه همیشگی شما در کارون مدیا، حسین جوانمردزاده

برچسب‌ها (Tags)‌:

عبارات کلیدی (Keywords): دسته بندی وردپرس, دسته بندی در وردپرس, برچسب وردپرس, برچسب ها در وردپرس, برچسب در وردپرس چیست, برچسب گذاری در وردپرس, تفاوت دسته ها و برچسب ها, تفاوت دسته ها و برچسب ها در وردپرس, مدت زمان حضور کاربر در سایت, تاثیر کلمات کلیدی در سئو, نقش کلمات کلیدی در سئو, کلمات کلیدی در سئو چیست, سئو در وبلاگ, تاثیر وبلاگ در سئو, سئو در وبلاگ نویسی


پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر را حتما بخوانید

اهمیت خلاصه‌نویسی در تولید محتوا و نحوه‌ی نمایش یا قراردادن آن در قالب وردپرس

آموزش نحوه‌ی تغییر سبک نمایش یا استایل برچسب‌ها در پست‌های وردپرس

اشتراک‌گذاری مطالب وردپرس در شبکه‌های اجتماعی بدون استفاده از افزونه یا پلاگین

فهرست نویسی دستی در نرم افزار Word با استفاده از دکمه Tab صفحه کلید

استفاده از نرم‌افزار وردپرس یا طراحی اختصاصی سایت؟

  لینک‌های اشتراک‌گذاری  
  http://karoonmedia.ir/?p=5360  

لطفاً نظر، پرسش یا پیشنهاد خود را بنویسید و بفرمایید چه مطالبی یا نکاتی برایتان مهم و ارزشمند است.
avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
علیمدیر سایت Recent comment authors
علی
کاربر سایت
علی

با سلام
ممنون مطلب بسیار جالبی بود من چند سؤال دارم ممنون میشم پاسخ بدین:
1 – من متوجه نشدم چرا باید سایت فقط یک دسته به نام بلاگ داشته باشه؟ نمیشه هم بلاگ داشته باشه و هم بقیه دسته ها البته خیلی کلی؟
2- اگر هم دسته بلاگ و هم وبلاگ درست کنیم چه مشکلی از لحاظ سرچ گوگل پیش میاد؟
3 – چرا کلمات کلیدی لینک نداره مثل سایت شما؟ اگر لینک دار بشن بهتر نیست؟
با سپاس فراوان…


انتشار مطالب با ذکر و لینک منبع بلامانع است.

استفاده از محصولات و مجموعه‌های بهادار، فقط برای افرادی مجاز است که بهای آن را از طریق وب سایت پرداخت کرده‌اند.
چاپ، تکثیر، کپی‌برداری، استفاده و انتشار برای سایرین از نظر شرعی و قانونی غیرمجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.


در فضای مجازی همراه ما باشید
youtube linkedin twitter facebook Aparat: KaroonMedia.ir Instagram: @KaroonMedia Web Channel: @KaroonMedia
سازمان بهزیستی کشور کمیته امداد امام خمینی رحمت الله علیه واحد فراهم آوری اعضای پیوندی موسسه خیریه محک - حمایت از کودکان مبتلا به سرطان موسسه خیریه بهنام دهش پور - حمایت از بیماران مبتلا به سرطان موسسه خیریه بنیاد کودک موسسه خیریه حضرت فاطمه الزهرا سلام الله علیها آسایشگاه خیریه کهریزک انجمن حمایت از کودکان کار
انجمن حمایت از مبتلایان به دیستروفی بانک اطلاعات اهداکنندگان سلول های بنیادی ایران دارالاکرام - موسسه فرهنگی حمایت از تحصیل کودکان و نوجوانان موسسه نیکوکاری مهرآفرین موسسه خیریه همت انجمن خیریه 14 معصوم (ع) اهواز موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی طرح رفع سوء تغذیه کودکان نیازمند زیر 6 سال
Copyright © karoonmedia.ir
Designed by javanmardzadeh@yahoo.com